asra
14 مرداد 1401 - 13:34

آسیب به افکار عمومی در سیل امام‌زاده داوود/لزوم ورود دستگاه قضا به اظهارنظرهای غیرکارشناسی

یک استاد دانشگاه گفت: تمامی مقاطع رودخانه‌ای سیل امام‌زاده داوود(ع) شیب بالا و مقطع کم دارند و اساسا گل و لایی شکل نمی‌گیرد که نیاز به لایروبی باشد.

سعید نیکی‌سخن در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ضمن اشاره به مسئله سیلاب رخ داده در امام‌زاده داوود(ع) تهران اظهار داشت: زمانی‌ که یک بحران شکل‌ می‌گیرد، رکن اصلی حفظ تمرکز، تلاش برای کاهش خسارات و ایجاد آرامش در افکار عمومی است و در واقع مجموع این شرایط در مباحث علم‌پایه مدیریت بحران طرح می‌شود.

وگواین استاد  دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بیان عملکرد مدیریت بحران در سیل امام‌زاده داوود(ع) گفت: در سیلاب اخیر شاهد بیان برخی اظهار نظرهای غیرکارشناسی بودیم که در شرایط بحرانی با آسیب به افکار عمومی زمینه افزایش خسارات سیل را فراهم می‌‎کند.

وی افزود: چرا باید مسئولی بگوید، «با مقصران احتمالی سیل برخورد می‌کنیم.» این جمله بدان معناست که شما هنوز تحقیقاتی انجام نداده‌اید و پیش از ورود به ارزیابی حکم صادر کرده‌اید.

*رودخانه‌های امام‌زاده داوود نیازی به لایروبی ندارند

*رودخانه‌های امام‌زاده داوود نیازی به لایروبی ندارند*رودخانه‌های امام‌زاده داوود نیازی به لایروبی ندارندنیکی‌سخن با اشاره به شایعه مطرح شده مبنی بر نقش عدم لایروبی رودخانه‌ها در تشدید خسارت سیل امام‌زاده داوود(ع) گفت: در تمامی متونی دانشگاهی ذکر شده که رودخانه با شیب بالای 15 درجه و در اصلاح مقطع پایین به دلیل عدم شکل‌گیری گل ولای نیازی به لایروبی ندارد.

وی ادامه داد: تمامی مقاطع رودخانه‌ای سیل امام‌زاده داوود(ع) شیب بالا و مقطع کم دارند و اساسا گل و لایی شکل نمی‌گیرد که نیاز به لایروبی باشد.

این استاد دانشگاه با اشاره نقش اظهار نظرات غیرکارشناسی در تشدید خسارات سیل گفت: عمده این اظهار نظرات به این دلیل بیان می‌شود تا در زمینه مسئولیت‌ها فرافکنی صورت‌گیرد، شهرداری‌ها مطابق قانون مسئولیت مستقیم کاهش خسارات سیل را بر عهده دارند و نباید با یک حرف غیر کارشناسی از مسئولیت فرار کنیم.

اظهار نظراتاظهار نظراتنیکی‌سخن در پایان گفت: مراجع قضایی باید به مسئله اظهارنظرهای غیرکارشناسی ورود کرده و با اعمال مجازات‌هایی جلوی این گونه رفتارها که به از بین رفتن اعتماد عمومی ختم می‌شود را بگیرد.

انتهای پیام/

انتهای

منبع: فارس
شناسه خبر: 536303