asra
27 دی 1401 - 14:19

سرعت کُند نهضت ملی مسکن در کرمانشاه/ استاندار: خانه‌های «بساز دررو» نداریم

استاندار کرمانشاه با انتقاد از روند پیشرفت اجرای طرح جهش تولید مسکن در استان، گفت: پیشرفت ما در این زمینه بسیار اندک است و آمارها در این زمینه اصلا خوب نبوده و قابل دفاع نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه به نقل از روابط‌عمومی استانداری کرمانشاه ، محمدطیب صحرایی استاندار کرمانشاه در شورای مسکن استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم برگزاری منظم و کارآمد جلسات شورای مسکن، اظهار کرد: موضوعاتی که در این جلسه مطرح می‌شود باید کارشناسی شده باشد و نباید مسائل غیرکارشناسی و سرسری در این جلسه مطرح شود.

وی افزود: اگر موضوعی کارشناسی شده نباشد نمی‌توانیم در چند ساعت جلسه شورای مسکن تصمیم درستی درباره آن بگیریم و نتیجه آن می‌شود تصمیمات خلق‌الساعه که دود آن فقط به چشم مردم می‌رود.

استاندار کرمانشاه گفت: بنابراین موضوعات بدون کارشناسی از دستور کار جلسه خارج می شود و تا زمانی که کارشناسی روی آن صورت نگیرد در جلسه مطرح نخواهد شد.

*وقتی عملکرد مدیری «صفر» است، صندلی او خالی بماند بهتر است

وی بر لزوم هماهنگی همه دستگاه‌ها در اجرای طرح اقدام ملی مسکن تاکید کرد و افزود: این طرح همانطور که از عنوانش مشخص است طرح ملی است و همه دستگاه‌ها باید در اجرای آن مشارکت کنند، بنابراین دستگاه‌ها در استان باید از کار جزیره‌ای خودداری کرده و همه در این طرح با هم مشارکت داشته باشند.

صحرایی افزود: بهترین کار تدوین فرآیند انجام این پروژه از صفر تا صد است و نقش دستگاه‌ها در این میان باید مشخص شود تا همه بتوانند در انجام این فرآیند در کنار هم فعالیت کنند.

وی با انتقاد از روند پیشرفت اجرای طرح جهش تولید مسکن در استان، گفت: پیشرفت ما در این زمینه بسیار اندک است و آمارها در این زمینه اصلا خوب نبوده و قابل دفاع نیست.

استاندار کرمانشاه با تاکید بر بازخواست از مسؤولین مربوطه در این زمینه، خاطرنشان کرد: اینکه در برخی شهرستان‌ها کار در حد صفر است جای سوال است که اگر مدیر مربوطه نمی‌بود این آمار قرار بود از صفر هم کمتر شود؟ سوال من این است مسؤولان مربوطه در این شهرستان‌ها تا امروز چه کرده‌اند؟.

صحرایی گفت: اگر عملکرد یک مدیر در حد صفر است، صندلی او خالی بماند که بهتر است. بنده تأکید می‌کنم اول متعهد به مردم هستم و بعد هم آبروی نظام و در این دو زمینه با کسی تعارف ندارم.

وی تأکید کرد: عملکرد مدیران را در ماجرای مسکن ملی رصد خواهیم کرد و مدیری که نبودش بهتر از بودنش هست، شایسته مسؤولیت نیست.

*لزوم داشتن تقویم زمانی برای اجرای پروژه‌های طرح جهش تولید مسکن

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه سه شاخص کیفیت، سرعت و قیمت باید در ساخت واحدهای طرح جهش تولید مسکن لحاظ شود، تصریح کرد: هرکسی بتواند این سه شاخص را در ساخت واحدها رعایت کند، چه بخش خصوصی باشد و چه دولتی، ما آماده همکاری همه جانبه هستیم و او را حمایت می‌کنیم.

دکتر صحرایی با تاکید بر اینکه تحت هیچ شرایطی اجازه نمی‌دهیم کیفیت فدای سرعت و قیمت شود، گفت: قطعا در این پروژه کیفیت حرف اول را می زند و ما در این پروژه دیگر «بساز و دررو» نداریم و هر کسی چنین پروژه‌هایی بسازد، باید جوابگو باشد و خودش آسیب پروژه را جبران کند.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های استان در این زمینه، اظهار کرد: این انتظار هست که از توان پیمانکاران و توان کارخانجات تولید مصالح خود استان استفاده شود و بخش خصوصی اگر در این زمینه تخفیف اعمال کند قطعا سازندگان واحدها هم تشویق می شوند که مصالح خود را از خود استان تهیه کنند.

صحرایی خاطرنشان کرد: همچنین در اجرای این طرح باید از توان قرارگاه‌های کشوری مانند قرارگاه امام حسن(ع) که در امر ساخت مسکن فعال است، استفاده شود تا از این طریق بتوانیم قیمت ساخت و ساز را بیش از پیش پایین بیاوریم.

وی بر داشتن تقویم زمانی برای اجرای پروژه‌های طرح جهش تولید مسکن تاکید کرد و گفت: یک جوان باید بداند که تا چه مدت منتظر بماند که صاحب خانه شود و باید برای شروع هر پروژه در این طرح یک تقویم زمانی داشته باشیم و بر اساس آن کارها پیش رود.

صحرایی در ادامه نکات ضروری در طرح جهش تولید مسکن را تامین زمین، نیروی انسانی و منابع مالی عنوان کرد و افزود: خوشبختانه با ضرب الاجل داده شده کارهای خوبی در بحث شناسایی زمین صورت گرفته و در جلسات بعدی باید این امر پیگیری شود.

وی گفت: در بحث نیروی انسانی هم ما به نیروی ماهر نیاز داریم و در این زمینه فنی و حرفه‌ای باید پای کار بیاید و کارگری که در این ساختمان‌ها فعالیت می‌کند باید گواهی لازم برای انجام این کار را داشته باشد.

وی افزود: از طرفی در بحث تامین مالی طرح هم باید تا حد امکان تسهیل‌گری کنیم.

 *لزوم توجه جدی به «معماری اسلامی» در ساخت واحدهای مسکن ملی

استاندار کرمانشاه به برخی شاخص‌های ضروری در ساخت مسکن اشاره کرد و با تاکید بر لزوم بکارگیری معماری اسلامی در ساخت واحدهای مسکونی، گفت: شهرسازی و خانه‌سازی ما باید از معماری اسلامی برخوردار باشد و این‌طور نباشد که کسی در خانه خود آرامش نداشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر منازل مسکونی هیچ وجهی از معماری اسلامی ندارند و اعضای خانواده در آن احساس راحتی نمی‌کنند و بسیاری از واحدهای آپارتمانی به منازل اطراف مشرف هستند و همین امر موجب ناخشنودی افراد در منازل خود و عدم راحتی آن‌ها شده است.

صحرایی گفت: اینکه خانه‌ها مشرف به هم احداث می‌شوند از هیچ جهت امر پسندیده‌ای نیست و نه حقوق شهروندی آن را قبول دارد و نه دیدگاه اسلامی و این امر می‌طلبد که در ساخت واحدهای مسکونی معماری اسلامی لحاظ شود تا افراد احساس راحتی و آرامش در منازل خود داشته باشند.

وی بر مسئله تراکم هم تاکید کرد و افزود: متأسفانه کرمانشاه در حال حاضر متراکم ترین شهر کشور است و همین شلوغی و تراکم موجب شده خیلی‌ها آرامش و آسایش نداشته باشند.

صحرایی گفت: تراکم طرح مسکن ملی در کرمانشاه نباید بگونه‌ای باشد که تراکم را در شهر بالا ببرد و باید به این مسئله توجه جدی شود.

پایان پیام/پ

منبع: فارس
شناسه خبر: 982485