asra
16 مرداد 1401 - 22:27

برپایی مراسم خطبه خوانی شب عاشورا درصحن پیامبر اعظم حرم رضوی

امسال برای اولین بار، مراسم خطبه‌خوانی شب عاشورا در صحن پیامبر اعظم (ص) حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمد توکلی معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی گفت: مراسم معنوی و آیینی خطبه‌خوانی شب عاشورا، هر سال با محوریت صحن انقلاب اسلامی و با حضور خدام بارگاه منور رضوی برگزار می‌شد که امسال به دلیل اجرای طرح عمرانی در این صحن، محل برگزاری مراسم تغییر کرد.

وی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته، امسال مراسم آیینی خطبه‌خوانی شب عاشورا در صحن پیامبر اعظم (ص) حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود و تعداد بیشتری از زائران می‌توانند خادمان حرم را در برگزاری این مراسم همراهی و در این مراسم معنوی شرکت کنند.

توکلی افزود: با انتخاب صحن پیامبر اعظم (ص) حرم مطهر به عنوان محل برگزاری آیین خطبه‌خوانی شب عاشورا، امسال شرایطی فراهم شده تا این مراسم آیینی با شکوه بیشتری برگزار شود، زیرا همه ساله ظرفیت محدود صحن انقلاب، با حضور خادمان حرم، که باید در مراسم حضور داشته باشند، تکمیل می‌شد و فضای بسیار کمی برای میزبانی از زائران وجود داشت.

وی ادامه داد: اما امسال با توجه به شرایط ایجاد شده، این محدودیت وجود ندارد و به دلیل وسعت صحن پیامبر (ص)، میزبان خیل گسترده زائران خواهیم بود و بسیاری از دلدادگانی که همه ساله آرزوی شرکت در آیین خطبه‌خوانی را داشتند، می‌توانند امشب خادمان حضرت را همراهی کنند.

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی گفت: آیین خطبه‌خوانی شب عاشورا، بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز خواهد شد و پس از آن، شاعران و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، اشعار آیینی خود را قرائت خواهند کرد.

توکلی افزود: سپس خدام حرم مطهر با در دست داشتن شمع‌های افروخته، اجرای مراسم را ادامه می‌دهند و قرائت خطبه شب عاشورا آغاز می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 547434